wtorek, 30 kwietnia 2013

Japońska kuchnia „od kuchni”

Magdalena Tomaszewska-Bolałek, „Tradycje kulinarne Japonii”
Sektor gastronomiczny podlega podobnym mechanizmom jak przemysł odzieżowy. W jednym sezonie modna jest kuchnia włoska, w innym indyjska. Zachwycamy się soczystymi amerykańskimi stekami, a za chwilę przerzucamy na gruzińskie chaczapuri. A co z kuchnią japońską? Czy zaczyna się i kończy na sushi? Nasza świadomość w tym temacie nadal jest bardzo ograniczona. Wiele osób sprowadza bogactwo kuchni japońskiej do postaci ryżu, surowej ryby, tofu, sake i zielonej herbaty. Tym, którzy chcą wiedzieć więcej polecam świetną książkę Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek „Tradycje kulinarne Japonii”. To prawdziwa kopalnia rzetelnej wiedzy i ciekawostek zgromadzonych na niespełna dwustu stronach. Lektura obowiązkowa nie tylko dla wielbicieli kuchni Kraju Kwitnącej Wiśni, ale i dla każdego kulinarnego maniaka!

niedziela, 28 kwietnia 2013

Wiosenne przemiany

Anna Czelej, „Wiosna w kuchni Pięciu Przemian”
Wiosna to czas wyjątkowy. Wszystko budzi się do życia po zimowym przestoju. Energia wzrasta, trawa się zieleni, na drzewach rozkwitają pąki, na skwerach i rabatach pojawiają się kwiaty. Robimy porządki na ogródkach, w domach i piwnicach, ale wiosna to także doskonały czas na porządki w organizmie, zmianę nawyków żywieniowych, włączenie do diety większej ilości warzy i owoców albo zmniejszenie ilości spożywanego cukru lub soli. To również idealny moment na zapoznanie się z metodą gotowania według Pięciu Przemian – tym bardziej, że na rynku właśnie ukazała się książka z wiosennymi „przemianowymi” przepisami.

wtorek, 23 kwietnia 2013

Dzieciństwo o smaku mango

Madhur Jaffrey, „Wśród mangowych drzew. Wspomnienia z dzieciństwa w Indiach”
Z czym kojarzą nam się Indie? Często tylko z gorącem, brudem, zwierzętami chodzącymi po ulicach i piekielnie ostrym jedzeniem. Myśląc o Indiach, najczęściej wyobrażamy sobie biedę i ścisk. Madhur Jaffrey w swoich wspomnieniach z dzieciństwa spędzonego w tym kraju opisuje zupełnie inny świat, widziany oczami dziewczynki pochodzącej z zamożnej rodziny, mieszkającej w domu pełnym inteligentnych, wykształconych ludzi o szerokich horyzontach, ciekawych świata oraz innych kultur. Domu pachnącym imbirem, kolendrą, jagnięciną, kardamonem...

piątek, 19 kwietnia 2013

Bieg z tortillą w dłoni

Scott Jurek, Steve Friedman, „Jedz i biegaj. Niezwykła podróż do świata ultramaratonów i zdrowego odżywiania”
Nie jestem urodzonym biegaczem. Właściwie w ogóle nie lubię biegać. Miły jest dla oka widok ludzi przemykających parkowymi ścieżkami w sportowych strojach i słuchawkach na uszach, ale zdecydowanie wolę szybki spacer albo rower. Po książkę „Jedz i biegaj” sięgnęłam głównie z powodu zainteresowania zdrowym odżywianiem, ale okazało się, że w tej publikacji bardziej zaciekawił mnie, o dziwo, aspekt sportowy niż kulinarny! Dla biegaczy i zwolenników wegetarianizmu pozycja niezbędna. Dla wszystkich pozostałych – lektura naprawdę godna polecenia, a być może źródło inspiracji do mniejszych lub większych zmian…

niedziela, 14 kwietnia 2013

Odkrywanie kuchni

„W kuchni” z serii Rosnę i poznaję
Jeśli chcecie, aby wasze dziecko zostało w przyszłości mistrzem kuchni, warto już od najmłodszych lat oswajać go z kulinarnymi tematami. Kiedy dziecko nie może jeszcze jeść wszystkiego, kiedy nie potrafi w ogóle czytać – wystarczy pokazywać mu obrazki, czytać na głos, tłumaczyć. Reszta przyjdzie z czasem... W serii Rosnę i poznaję wydawnictwa Zielona Sowa ukazało się kilka książeczek, które mogą pomóc maluchom poznać wspaniały, kuchenny świat. 

wtorek, 9 kwietnia 2013

Groch z kapustą Perły Kacman

Perła Kacman, „Kolaż kulinarny. Książka kucharska Perły Kacman”„Kolaż kulinarny” to nietypowa książka kucharska. Znajdziecie w niej rozmaite przepisy, bardzo proste i szybkie do przygotowania, pełne humoru teksty oraz dowcipne grafiki. Nie ma tu zdjęć potraw ani wyraźnej myśli przewodniej – może poza tym, że jedzenie ma być łatwe do zrobienia i smaczne. Nie ma jednej kuchni czy stylu. Dla każdego coś dobrego – dla mięsożerców i wegetarian, dla wielbicieli kuchni polskiej i orientalnej, dla smakoszy wytrawnych i amatorów łakoci. Taka mała książkowa perełka. Pyszne pomieszanie z poplątaniem.

środa, 3 kwietnia 2013

Jajka, śledzie, żurki i mazurki

Hanna Grykałowska, „100 przepisów i więcej na potrawy Wielkanocne”
W tradycji świąt wielkanocnych głęboko zakorzeniły się pewne charakterystyczne dla tego czasu potrawy. Kiedyś na stole musiał być śledzik w śmietanie, żurek na zakwasie z kiełbasą, chrzanem i obowiązkowym jajkiem ze święconki, domowy pasztet oraz słodkie babki i mazurki. Oczywiście w różnych regionach Polskich, w różnych rodzinach tworzono własne modyfikacje, ale podstawy są niezmienne. Tym, którzy chcą przygotować świąteczną ucztę klasycznie, ale z pewnym nowoczesnym zacięciem, może się przydać książka Hanny Grykałowskiej „100 przepisów i więcej na potrawy Wielkanocne”. Te dania smakują wyśmienicie nie tylko od święta!