niedziela, 27 stycznia 2013

Włoskie smaki krok po kroku

„Ilustrowana szkoła gotowania. Kuchnia włoska krok po kroku”
Zapewne większość osób mając do wyboru książkę kucharską ze zdjęciami i bez, wybierze wersję ze zdjęciami. Publikacje ładnie ilustrowane przyjemnie się ogląda, ale zdjęcia mogą też spełniać ważną rolę informacyjno-edukacyjną. Świetnym przykładem jest „Ilustrowana szkoła gotowania. Kuchnia włoska krok po kroku”. To niezwykłe, obszerne kompendium wiedzy na temat jednej z najbardziej lubianych kuchni świata, w którym fotografie zajmują bardzo ważne miejsce. Dzięki nim nawet osoby niemające żadnego doświadczenia w gotowaniu poradzą sobie z przyrządzeniem tagliolini, garganelli, grissini, risotto czy innych włoskich specjałów. Znajdziecie tu nie tylko proste, klasyczne propozycje, lecz także bardzo oryginalne, nowatorskie połączenia smaków.

Jeśli szukacie czasami w internecie filmików instruktażowych pokazujących jak należy przygotować daną potrawę (np. ulepić kształtne uszka), ta książka może się wam bardzo przydać. Poszczególne kroki zostały tu zilustrowane dużymi fotografiami, które prowadzą gotującego „za rękę”. Po otworzeniu książki od razu rzucają się w oczy. Dzięki nim każdy człowiek, nawet najbardziej odporny na kuchenną wiedzę i umiejętności, poradzi sobie z przyrządzeniem pysznych włoskich potraw. Po takim „kursie” na pewno nabierzecie pewności siebie i zadziwicie rodzinę oraz znajomych wybornymi, efektownie wyglądającymi daniami.

Instrukcja wykonania pierożków (tortelli)
Na samym początku znajduje się ogólny spis treści z kolorystycznymi oznaczeniami rozdziałów oraz krótki wstęp. Właściwa treść została podzielona na siedem części. Wszystkie zbudowane są na podobnej zasadzie – najpierw zdjęcia przydatnych narzędzi kuchennych wraz z opisem zastosowania (np. mosiężny wykrojnik do pierożków cappelletti i ravioli czy łyżka zapobiegająca sklejaniu się ryżu), później podstawowe porady dotyczące przygotowania produktów, opisane krok po kroku i bogato zilustrowane, oraz przepisy bazowe, a na końcu receptury wykorzystujące zdobytą właśnie wiedzę i umiejętności. Przy każdym przepisie jest informacja o liczbie porcji, czasie przygotowania oraz gotowania lub pieczenia, a także sugestia dotycząca wyboru najbardziej odpowiedniego wina. Każda potrawa została także pokazana na zdjęciu – jedne na dużych, całostronicowych, inne na mniejszych, ale równie wyraźnych fotografiach. Opisy są szczegółowe i napisane zrozumiałym językiem. Gotowanie z tą książką to naprawdę czysta przyjemność!
Przepis na tortelli z ziemniakami i szynką

Najpierw poznacie ważne podstawy kuchni włoskiej (i nie tylko), czyli ciasta i przygotowania wstępne. To najdłuższy rozdział, z którego dowiecie się m.in. jak przygotować makaron jajeczny, tagliatelle i tagliolini, garganelli, agnolotti, gnocchi ripieni, pizzę, ciasto francuskie, kruche, drożdżowe, ciastka ptysiowe, risotto, jaja w koszulkach, omlet czy farsz z dyni, a także kolorowe ciasto. W części z przepisami znajdziecie tagliatelle po bolońsku, lasagne z kozim serem, cukinią i orzechami, cappelletti w rosole, caramelle nadziewane mątwą, maltagliati z bobem i rodzynkami, risotto z szafranem, torciki z koprem włoskim i mortadelą, kruche ciasto z kremem czekoladowym, strudel jabłkowy czy roladę z kremem kasztanowym i czekoladą. Już po pierwszym rozdziale miałam pewność, że ta publikacja jest inna niż wszystkie dotyczące kuchni włoskiej, które do tej pory miałam okazję czytać. Owszem, są tu przepisy podstawowe, dobrze znane (ale z bardzo szczegółową instrukcją słowno-fotograficzną). Jednak po tych bazowych recepturach pojawiają się kolejne, bardzo oryginalne, niebanalne propozycje (niekoniecznie trudne czy kosztowne), jakich się tu zupełnie nie spodziewałam. Jeśli uważacie, że kuchnia włoska jest nudna lub przereklamowana, ta publikacja może zmienić wasze podejście.

Instrukcja wykonania pieczeni wołowejW następnym rozdziale – sosy – znajdziecie porady dotyczące obchodzenia się ze świeżymi ziołami, przepis na aromatyczną sól, rozmaite buliony, sosy (np. beszamelowy, tuńczykowy, tatarski,vinaigrette, cytrynowy, ze skorupiaków, pomidorowy, pesto), a także majonez, konfiturę z czerwonej cebuli z Tropei oraz konfiturę z ananasa. W dalszej części są również takie pyszności, jak marynowana bakłażany, oliwa czosnkowa i brzoskwinie w syropie. Może trochę niefortunna jest nazwa tego rozdziału, bo choć zioła i wywary do sosów są niezbędne, to jednak konfitury czy marynaty nazwałabym już przetworami, stanowiącymi odrębną kategorię. Ten rozdział nazwałbym „sosy i przetwory”.

Przykładowa rozkładówka z dwoma przepisamiW części poświęconej mięsu zamieszczono informacje na temat pieczenia kurczaka w całości, przygotowywania zrazów, królika, jagnięciny, cordon bleu, kotleta po mediolańsku, pulpecików czy takich tajemniczo brzmiących dań, jak ossobuco, saltimbocca i brasato. Jest tu również przydatna „ściągawka” dotycząca różnych stopni pieczenia mięs. Na końcu przepisy m.in. na udko królika z oliwkami i ziemniakami, polędwiczki wieprzowe w miodzie z zapiekanym koprem, wołowinę duszoną w winie Barbera oraz dzika duszonego po myśliwsku. Po mięsie pojawiają się ryby (czy też ryby i owoce morza). Dowiecie się jak je oczyścić i filetować, przyrządzić w papierze lub w soli, jak zrobić sushi, obchodzić się z małżami, ostrygami, homarem, krewetkami czy kalmarami oraz jak zaskoczyć gości sosem z czernidła mątwy. Do tego przepisy na sardele zapiekane z ziemniakami, pstrąga w winie, labraksa w mandarynkach, szaszłyki z łososia z czerwonym pieprzem, ostrygi z panierką po śródziemnomorsku czy homarce z koniakiem.

Instrukcja wykonania ozdób z karmeluKolejne dwa rozdziały poświęcono warzywom (oraz grzybom) i owocom (tudzież orzechom). Autorzy radzą jak przygotować je do spożycia – obrać, wypestkować, pokroić. Wśród przepisów znajdziecie takie pomysły, jak klasyczna zupa cebulowa i nietypowy krem marchwiowo-anyżowy, a także pomidory faszerowane musem z tuńczyka, szaszłyki z gruszek z miodem i serem gorgonzola, gotowanego ananasa z cynamonem i owocami cytrusowymi albo tort migdałowy. Na desersłodkości. Dzięki tej publikacji nie będzie już dla wasczarną magiąrobienie bezy, kremu cukierniczego, semifreddo, pysznego budyniu, sorbetów, kremu ganache, polewy czekoladowej, domowego marcepanu czy wymyślnych dekoracji z czekolady oraz karmelu. I kolejna porcja wyjątkowych receptur, m.in. pucharki wiśniowe z kremem i bezami, charlotte z mleczną czekoladą w wersji mini, panna cotta z kawą i czekoladą, bavarese z białą czekoladą i kwiatem jaśminu, biancomangiare z migdałami, krem kataloński oraz sorbet brzoskwiniowy. Eleganckie i klasyczne albo tajemnicze i kuszące. Liczba zakładekdo wypróbowaniaznajdujących się w moim egzemplarzu jest bardzo długa...

Po części z przepisami zamieszczono słowniczek, w którym znajdziecie wyjaśnienie takich terminów, jak al dente, bardować, coulis, julienne, krojenie w romby, masło solone, mirepoix, redukować, trybowanie kości, zest oraz wiele innych. Na samym końcu „Ilustrowanej szkoły gotowania” znajdziecie trzy niezwykle przydatne indeksy – produktów i potraw (z podziałem na rozdziały książki), przepisów oraz ogólny. Książka ma duży format (19,5x24 cm), gruby kredowy papier i twardą oprawę. Z racji swej objętości jest bardzo ciężka, więc najlepiej rozłożyć ją na stole podczas czytania. Nie zamyka się po otwarciu, co znacznie ułatwia podglądanie kolejnych kroków w czasie gotowania. Spodziewałam się po prostu kolejnej, raczej banalnej książki o włoskiej kuchni, z przepisami, które dobrze znam, a tymczasem otrzymałam wspaniałe, wyczerpujące kompendium, z bogatym materiałem fotograficznym, cennymi poradami i przepisami na interesujące dania. Publikacja zdecydowanie warta swojej ceny. Aż się prosi o kolejne kuchnie w takim wydaniu.


„Ilustrowana szkoła gotowania. Kuchnia włoska krok po kroku” (oryg. A scuola di cucina. Attrezzi, tecniche, ricette e preparazioni di base illustrate step by step), Jedność 2011, 512 s., cena 59 zł.

Książka na stronie wydawcy, z przykładowymi stronami: jednosc.com.pl/product_info.php?products_id=1773