wtorek, 18 grudnia 2012

Gotujmy z sercem – po raz drugi!

„Gotuj z sercem. 166 sekretów kulinarnych niezwykłych restauracji”Dobre i wartościowe pomysły należy kontynuować. Tak samo jest z książkami. W 2010 r. powstała charytatywna publikacjaGotuj z sercem”, o której pisałam jakiś czas temu. Rok później na rynku pojawiła się druga odsłona książki, z jeszcze większą liczbą niezwykłych przepisów z polskich restauracji. Równie smakowita, ładnie wydana i ważnacały dochód z jej sprzedaży jest przekazywany na dożywianie dzieci w Polsce. Kiedy będziecie się rozkoszować świąteczną wieczerzą lub jakimkolwiek innym pysznym posiłkiem, sycącym i rozgrzewającym, pomyślcie o głodnych maluchach... Aby im choć trochę pomóc, potrzeba tak niewiele – wystarczy kupić książkęGotuj z sercem”. Wy otrzymujecie wyjątkową publikację, a dzieci ciepłe posiłki. Święta to idealny czas na dokonanie takiego zakupu!

Książki z serii „Gotuj z sercem” powstały we współpracy firmy Just Cause z Polską Akcją Humanitarną – programem Pajacyk, pod honorowym patronatem Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Całkowity dochód ze sprzedaży, zarówno pierwszego, jak i drugiego tomu, przeznaczony jest na dożywianie dzieci. W chwili wydania drugiej części, dochód z pierwszej edycji książki sfinansował ponad szesnaście tysięcy ciepłych posiłków! Gorąco zachęcam wszystkich do klikania w brzuszek „Pajacyka” oraz do zakupu obu książek. Na pewno będą ciekawym uzupełnieniem waszej kulinarnej kolekcji. Na zachętę dodam, że w środku znajdziecie dużo ciekawych informacji, porad i sztuczek, a także pysznych przepisów z najwspanialszych polskich restauracji. W drugim tomie zamieszczono aż 166 receptur!

Podobnie jak poprzednia, także ta książka rozpoczyna się od informacji wprowadzających – o pomysłodawcach i partnerach projektu „Gotuj z sercem”, programie Pajacyk i działalności Polskiej Akcji Humanitarnej. Przeczytacie słowo wstępne od Janiny Ochojskiej, materiał o niedożywieniu wśród dzieci i młodzieży, kampanii „Świat bez Głodu” oraz relację z otwartej debaty „Niedożywienie a otyłość. Rodzice czy szkoła?”. W tej części zamieszczono także kilkanaście przepisów pochodzących od inicjatorów i partnerów projektu. Ale moją największą uwagę zwróciła jedna bardzo specyficzna receptura – na „sudańską zupę Yar Mabior”, w której skład wchodzi tylko woda, orzeszki thou i młode liście. To najczęstsze pożywienie w Sudanie Południowym pod koniec pory suchej, gdy kończą się zapasy...

Wnętrze książki, przykładowe strony z przepisami
W dalszej części znajdują się przepisy pochodzące z aż pięćdziesięciu polskich restauracji z Katowic, Pszczyny, Raszowej, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia oraz rejonu Mazur i Pomorza. Przy każdej restauracji widnieje zdjęcie wnętrza, dane adresowe oraz krótka notka o lokalu oraz jego szefie kuchni. Na kolejnych stronach pysznie prezentują się potrawy, z listą składników oraz sposobem przyrządzania. Nie zabrakło tu również informacji o liczbie porcji, czasie przygotowania i stopniu trudności oraz kolorowych oznaczeń przydatnych dla alergików, które zastosowano już w pierwszej części. Dzięki tym znaczkom od razu wiadomo, które przepisy są bezglutenowe, wegańskie, niskotłuszczowe, przygotowane bez dodatku nabiału lub jajek, a które zawierają orzechy czy owoce morza. Legendę objaśniającą wszystkie stosowane w książce oznaczenia umieszczono na początku książki. Przy wielu przepisach zostały podane ciekawe porady lub sztuczki dotyczące składników stosowanych zamiennie, dodatków, sposobów podania czy konkretnych etapów gotowania.

Wnętrze książki, przykładowe strony z przepisami
Jakie sekretne przepisy ujawnili tym razem polscy restauratorzy? Długo by wymieniać... Podam tylko „kilka” tych, które najbardziej mnie zaintrygowały: chłodnik ze śledzia na nutę śląską, aksamitny krem ziemniaczany z jajkiem w koszulce i truflami, zupa kremowa z jabłek i selera, pieczone buraki z serem kozim, krem z cukinii z koprem włoskim, pistacjami i świeżą kolendrą, pierś kaczki marynowana w soli morskiej ze słodkim patatem i salsą kiwi, polędwica wołowa z sosem z sera gorgonzola, żurawiną i papryką, mus z borowików z galaretką z porto albo comber z królika serwowany na kawiorze z bakłażana z chipsami z polenty. Na deser pudding chlebowo-czekoladowy, Goma Aisukurima (lody sezamowe) lub panna cotta anyżowa z purée rabarbarowym.

Wnętrze książki, przykładowe strony z przepisami
W menu znajdziecie zarówno proste, dobrze znane potrawy (np. żur z białą kiełbasą), jak i dania eksperymentalne, nieco bardziej wymagające (sandacz podwędzony na jabłoni z risotto z pęczaku z gruszką i sosem z kiszonych ogórków, krem z papryki z gorzką czekoladą, ośmiornica po galicyjsku). Każdy znajdzie tu coś dla siebie – przepisy łatwe, szybkie i niedrogie lub skomplikowane, ekstrawaganckie, do których trzeba zakupić mniej powszechne, droższe składniki.

Po zapoznaniu się z przepisami możecie obejrzeć zamieszczone na końcu fotoreportaże („Gotuj z sercem” od kuchni). Zaraz za zdjęciami znajdziecie dwie strony glosariusza z kilkoma niezbędnymi przepisami bazowymi oraz definicjami trudniejszych terminów kulinarnych używanych w książce. Jest tu również spis przepisów z podziałem na przystawki, zupy, dania główne i desery. Zestawienie restauracji biorących udział w projekcie oraz pełny spis treści opublikowano na początku.

Książka jest ładnie wydana, na kredowym papierze, z twardą oprawą. Zdjęcia potraw są ciekawe i czyste, nieprzeładowane szczegółami. Podoba mi się estetyczne rozplanowanie treści na stronach i użycie kolorów współgrających z charakterem każdej restauracji. Dodatkowym plusem jest biała tasiemka-zakładka, która powinna być w każdej książce kucharskiej. Dzięki niej szybko można zaznaczyć przepis, który nas w danej chwili zaciekawił lub zainspirował. Albo taki, który chcemy w najbliższym czasie wypróbować. Karteczki i długopisy wkładane między kartki mają tendencję do „znikania”, a tasiemka będzie zawsze na swoim miejscu.

„Gotuj z sercem” to, jak czytamy na okładce, „przewodnik kulinarny śladem restauracji, które serce mają nie tylko do gotowania”. Króluje tu kuchnia polska oraz europejska, ale pojawiają się także smaczki orientalne. Przeglądając przepisy, od razu zauważamy jak ważna dla właścicieli restauracji oraz szefów kuchni jest jakość produktów. Cenione są te bez chemicznych dodatków, świeże, naturalne, sezonowe. Kupując wspaniałą jagnięcinę, wybierając regionalne warzywa i owoce, ciesząc się bogactwem produktów spożywczych oferowanych przez delikatesy, markety i targowiska, pamiętajmy o tych, którzy muszą się zadowolić zupą z orzeszków i liści gotowaną nad paleniskiem. A szczególnie o dzieciach, niewinnych ofiarach niedożywienia. Podarujmy im kolejne ciepłe posiłki gotowane z sercem, nie tylko od święta!


„Gotuj z sercem. 166 sekretów kulinarnych niezwykłych restauracji”, Just Cause 2011, 292 s., cena 49,50 zł.

Każda osoba, która dokonuje zakupu książki wspiera dożywianie dzieci w ramach programu Pajacyk Polskiej Akcji Humanitarnej.