sobota, 22 grudnia 2012

Zjedz płytę na zdrowie!

„Płyta do zjedzenia”
Śmieciowe jedzenie jest niezwykle uzależniające. Producenci dodają do niego mnóstwo cukru, soli, chemicznych konserwantów oraz polepszaczy smaku, aromatu, koloru i konsystencji. Najbardziej narażone na ich niekorzystne działanie oczywiście dzieci, atakowane na każdym kroku reklamami batonów, kolorowych napojów i chipsów. Na drugie śniadanie do szkoły najprościej zabrać kupionego w sklepie rogalika z czekoladą albo pozornie zdrowy jogurt z owocami. Ale do czego prowadzi taki sposób odżywiania? Odpowiedź jest prosta: do niczego dobrego. Lepiej więc zostawić fast foody oraz paczkowane słodycze i spałaszować wraz z dziećmi „Płytę do zjedzenia”. Na zdrowie!

Jakość posiłków ma ogromny wpływ na przyszłe życie naszych dzieci – kondycję fizyczną i psychiczną, koncentrację, kreatywność, pewność siebie, wyniki w nauce oraz odporność. Jednak zamiast wygłaszać maluchom nudne pogadanki na temat wyższości szpinaku nad pizzą, lepiej pobawić się we wspólne zdrowe gotowanie albo posłuchać tej smakowitej opowieści. „Płyta do zjedzenia” to nowatorski projekt wydawniczy mający przekonać dzieci do zdrowego odżywiania. Na krążku znajdziecie krótkie słuchowisko – łatwo wpadające w ucho piosenki oraz mądre, ale jednocześnie zabawne teksty. W sam raz dla dzieciaków, które znacznie lepiej przyswajają wiedzę podczas zabawy.

Za wydanie płyty odpowiedzialna jest Fundacja Szczęśliwe Macierzyństwo Odety Moro-Figurskiej, organizator wielu akcji społecznych skierowanych do kobiet w ciąży, młodych mam oraz ich pociech. Autorem i reżyserem słuchowiska jest Leszek Zduń, aktor, także dubbingowy, a swoich głosów użyczyli m.in.: Katarzyna Skrzynecka (Lalka Klara), Paweł Królikowski (Miś Baryłka) i Rychu Peja (Pan Pomidor). Wydawca zapewnia, że płyta „W zabawny i smaczny sposób przekona ciebie, że to co naturalnie kolorowe na talerzu jest najzdrowsze. To mały wielki początek rozsądnych nawyków żywieniowych i apetytu na życie, który rośnie w miarę zdrowego jedzenia”. Brzmi mądrze i apetycznie. A jak smakuje?

Słuchowisko składa się z dwóch kilkunastominutowych części. Całą historię poznajemy dzięki Misiowi Baryłce oraz Lalce Klarze, zabawkom z przedszkola, które o północy budzą się ze snu i ożywają... Baryłka, najstarsza ze wszystkich zabawek, opowiada o pojedynku między zielonymi i czerwonymi warzywami. Raz słuchamy wspomnień misia, innym razem przenosimy się w przeszłość, prosto na pole bitwy. A o co tak naprawdę poszło? Zieloni twierdzili, że czerwoni porwali ich Księżniczkę Sałatę, a czerwoni upierali się, że to nie ich sprawka. Pomidor nawoływał do zgody, podkreślając, że przez takie niesnaski na stoły dzieci trafia śmieciowe jedzenie. Jednak bitwa się rozpoczęła... Na ratunek warzywom i misiowi przybył papier do gotowania. Tak, tak, właśnie papier. W drugiej części okazuje się, że Księżniczkę Sałatę porwali prawdziwi wrogowie zdrowego jedzenia, czyli „sztuczniaki”, przyniesione przez jedno z dzieci do przedszkola. Na ich czele stał Gazowany, a pomagały mu chipsy. Kiedy niezdrowe produkty zostały schwytane, odbył się sąd. Gazowany dostał czkawki, więc nie mógł się bronić. Chipsy argumentowały, że przecież są warzywami, ale nikt się na to nie nabrał. Ponieważ „sztuczniaki” podszywają się pod prawdziwe owoce i warzywa i kradną dzieciom ich największy skarb – zdrowie, wyrok mógł być tylko jeden: do kosza z nimi!

W całej historii bardzo ważną rolę odgrywa papier do gotowania. Dzieci w przedszkolu otrzymują warzywny posiłek w papierowych łódeczkach, ponieważ taki sposób gotowania jest nie tylko pyszny, lecz także zdrowy. Witaminy nie uciekają z takich „łódeczek”, a do tego potrawa nie wymaga użycia tłuszczu! Jest tu mowa o higienie, myciu warzyw oraz dokładnym myciu rąk przed każdym posiłkiem. Poruszona jest także kwestia jedzenia śniadania jako najważniejszego posiłku dnia. Motyw ożywających nocą zabawek przykuwa uwagę maluchów, a zabawne piosenki oraz wierszyku ułatwiają przyswajanie ważnych informacji. Trzy wykorzystane w słuchowisku piosenki („Kto mnie zjada, siłę ma!” – o pomidorze, „Armia witamin” oraz „Kolorowy zawrót głowy”) zamieszczono dodatkowo na końcu płyty, tak by łatwo można było do nich wrócić. Dla rodziców jest również coś do poczytania w dołączonej do płyty miniksiążeczce. Zostały tu wypisane najczęstsze błędy w żywieniu dzieci i najważniejsze zasady, których należy przestrzegać.

Naturalna, zbilansowana dieta pomaga uniknąć wielu problemów zdrowotnych w przyszłości. Warto więc zadbać o jakość posiłków naszych dzieci i uczyć je dokonywania dobrych wyborów, a także opierania się złym pokusom, które czekają poza domem. Może kiedyś przyjdzie taki czas, gdy chrupanie marchewki na szkolnym korytarzu będzie modne, a otwieranie szeleszczącej paczki chipsów spotka się z serią karcących spojrzeń... Przykład idzie z góry, więc – drodzy rodzice – odżywiajcie się zdrowo, a wasze pociechy na pewno będą naśladować takie dobre wzorce. „Płyta do zjedzenia” może być świetnym punktem wyjścia do różnych zabaw mających na celu zachęcenie dziecka do wartościowego pożywienia. Krótkie, zabawne i mądre słuchowisko, na jeden lub dwa kęsy, szybko stanie się jedną z ulubionych bajek waszych pociech. „Gotowany czy surowy – jedz warzywa, będziesz zdrowy!”


Płyta do zjedzenia”, Fundacja Szczęśliwe Macierzyństwo 2012, czas trwania: 31 minut, cena 36,99 zł.