środa, 23 października 2013

Zupa dyniowa, nie tylko dla Prosiaczka

Natalia Usenko, „Przysmaki”Któż z nas, małych i dużych, nie zna opowieści o Kubusiu Puchatku, czy też, w nowym tłumaczeniu, Fredzi Phi-Phi? Jako dziecko uwielbiałam Puchatka, Kłapouszka, Tygryska, Królika, Sowę i Kangurzycę z Maleństwem, a najbardziej z całej barwnej ferajny lubiłam strachliwego, różowego Prosiaczka. Nawet jeśli nie czytaliście książek autorstwa A.A. Milne’a, na pewno widzieliście misia o małym rozumku i wielkim apetycie w jakiejś kreskówce, kolorowance albo na dziecięcym kubku, smoczku lub poduszce. Wydawnictwo Egmont zaprezentowało niedawno nową serię edukacyjną dla maluszków, której bohaterami są właśnie mieszkańcy Stumilowego Lasu. Wśród czterech kartonikowych książeczek znalazły się również „Przysmaki”. W końcu Kubuś i jego Przyjaciele wiedzą co dobre!

Królik i jego ukochane marchewkiDzięki „Przysmakom” maluchy poznają nowe warzywa i dania, a niejadki być może w końcu przekonają się do spróbowania potraw, których wcześniej nie chciały jeść. Wszak jeśli smakują Prosiaczkowi albo Puchatkowi, to muszą być dobre! Na jednej ze stron zawsze jest wybrany bohater lub bohaterowie ze Stumilowego Lasu, a na drugiej smakołyk. Tygrysek przynosi głodnej Sowie żółty ser, Puchatek najpierw ma ochotę na babeczkę z różowym kremem (wyjątkowo nie na miodek), a później ofiaruje Kłapouszkowi arbuz. Z kolei Królik zachwala sok z marchewki, jak to Królik.

Jest także Prosiaczek, który ma chrapkę na dyniową zupę: „Stoi w kuchni gar olbrzymi. Co jest w garnku? Zupa z DYNI! Kto ją zaraz zje? Prosiaczek! Ma miseczkę i śliniaczek...”. Dzięki prostym, zabawnym rymowankom autorstwa Natalii Usenko mali czytelnicy i słuchacze na pewno nie będą się nudzić. Do poczytania i pooglądania. A jeśli ktoś dorosły pomoże, zapewne uda się zorganizować niewielki poczęstunek do lektury – kawałek arbuza, babeczkę z kremem albo... „prosiaczkową” zupę z dyni.

Dynia dla Prosiaczka
„Przysmaki”, podobnie jak znajdujące się w serii „Kolory”, „Zabawy” oraz „Zwierzęta”, to niewielka, kwadratowa książeczka (format 16x16 cm) o grubych, kartonowych kartkach i zaokrąglonych brzegach. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od dwóch do czterech lat. Strony wypełniają miłe dla oka, wyraźne i nieskomplikowane obrazki, żywe, przyciągające wzrok kolory i ulubione bajkowe postacie. Dzieci mają szansę pochwalić się swoją wiedzą oraz umiejętnościami. Autorka pyta w rymowankach jaki kolor ma ser, jak się robi babki z piasku, czy maluchy potrafią pić z kubeczka oraz jak wygląda skórka arbuza. Książeczka łączy edukację z zabawą. A czy można sobie wyobrazić do tego lepszych kompanów niż Kubuś i jego przyjaciele?

Natalia Usenko, „Przysmaki”, Egmont 2013, seria Disney Kubuś i Przyjaciele, 10 s., cena 5,99 zł.