Od wydania „Kuchni polskiej bez pszenicy” minął już ponad rok. Dziś mam niezwykłą przyjemność przedstawić wam szerzej moją drugą książkę, która miała premierę 4 listopada 2015 r. i którą również napisałam wspólnie z Wandą Gąsiorowską. Pracowałyśmy nad nią cały rok, bardzo intensywnie, co zaowocowało zbiorem 261 nowych przepisów i kilkoma nadprogramowymi (kilo)gramami u autorek-kucharek... Jesteśmy bardzo dumne z tej publikacji, zwłaszcza z jej wartości merytorycznej, bo to jest dla nas najważniejsze. Druga książka, tak jak pierwsza, nie ma bogatej szaty graficznej, ale ma niezwykle bogate wnętrze. Książek z takimi przepisami bezglutenowymi i z tak dużą ich liczbą jeszcze na polskim rynku wydawniczym nie było! W książce świątecznej potrawy są jeszcze ciekawsze i jeszcze zdrowsze! Oddajemy w ręce czytelników „Święta bez pszenicy. Ponad 250 bezglutenowych przepisów na Boże Narodzenie, Wielkanoc i… na co dzień!” z nadzieją, że zamieszczone w tej książce porady oraz receptury będą wam towarzyszyć przez cały rok, nie tylko od święta! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, co znajdziecie w nowej książce, czym różni się od pierwszej, a w czym jest podobna, zapraszam do lektury niniejszego szczegółowego opisu.
Chleb śliwkowy, bułki serowe, pasta bezjajeczna i lista „E” |
Rozpoczynając pracę nad drugą książką, miałyśmy nieco inny plan. Chciałyśmy zgromadzić w niej przepisy na potrawy wyjątkowe, typowe dla szczególnych dni lub okresów w roku, takich jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Tłusty Czwartek, ale też Walentynki, urodziny czy pikniki. Każdy z tych tematów/okazji charakteryzuje się specyficzną atmosferą oraz menu, w pewnym stopniu determinowanym przez produkty, na które aktualnie jest sezon. Z tygodnia na tydzień pula przepisów rosła i rosła, a my wciąż czułyśmy, że traktujemy każdy z tematów zbyt powierzchownie. W końcu doszłyśmy do wniosku, że nie będziemy wrzucać wszystkich świąt i wyjątkowych okazji do jednej książki. Skupiłyśmy się na tych, na które miałyśmy zgromadzony największy materiał przepisowy, które są dla Polaków z różnych względów najważniejsze, na które najbardziej się czeka. I które mają najbogatszą tradycję kulinarną. Wybór był prosty: Boże Narodzenie oraz Wielkanoc!
Przykładowe strony Wstępu |
Uniwersalność przepisów – na święta i na co dzień
Przykładowe strony z opisami produktów |
Gorąco zachęcam do przeczytania całego wstępu oraz poprzedzającego przepisy rodziału zatytułowanego Produkty. A najlepiej, gdybyście przeczytali także Wstęp i Produkty z „Kuchni polskiej bez pszenicy”. Obie nasze książki idealnie się uzupełniają. W drugiej publikacji czasem odsyłamy czytelników do konkretnych przepisów lub informacji znajdujących się w pierwszej książce. Z drugiej strony w „Świętach bez pszenicy” uzupełniłyśmy lub rozwinęłyśmy niektóre tematy tylko zasygnalizowane w pierwszej publikacji. Wymiennie możecie stosować przepisy podstawowe, np. na ciasta pierogowe czy naleśnikowe. Takie receptury pojawiają się w obu książkach. Wybierzcie te, które bardziej odpowiadają wam składem lub smakiem.
Co nowego?
Przykładowe strony z zamiennikami produktów |
Żurek ogórkowy i początek spisu wielkanocnych słodkości |
W tej części opisujemy również nieco szerzej naszą żywieniową i bezglutenową historię. W trakcie prac nad książką zrobiłyśmy badania na nietolerancję laktozy, które u obu z nas dały wynik pozytywny. Dlatego w tej książce większość przepisów jest bezmlecznych (lub opcjonalnie bezmlecznych), a nawet całkowicie wegańskich (lub z zaznaczonym zamiennikiem wegańskim). Na zakończenie Wstępu zamieszczamy tekst ekspertek z laboratorium genetycznego dotyczący diagnostyki celiakii.
Davis raz jeszcze
Przykładowe strony z przepisami |
Skarbnica wiedzy
Druga część książki, zatytułowana Produkty (tak jak w pierwszej publikacji), to kontynuacja i jednocześnie uzupełnienie treści zamieszczonych w „Kuchni polskiej bez pszenicy”. Piszemy tu o nowych składnikach (np. kasztany czy teff), a także o produktach bardziej świątecznych, jak bakalie, korzenne przyprawy, ryby, majonez czy kiszona kapusta.
Barszcz z uszkami, kapuśniaczki, zupa migdałowa |
Ciasto z gruszką, placek czeski, sernik i biały makowiec |
Czas na przepisy!
Przepisy w „Świętach bez pszenicy” zostały podzielone na cztery główne rozdziały: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Pieczywo, Przepisy podstawowe i dodatki. Pierwsze dwa rozdziały zostały dodatkowo podzielone na dwie kategorie, „wytrawnie” (wszystko to, co nie jest słodkie; zupy, dania główne, pasztety itp.) oraz „na słodko”.
Łącznie w książce jest dokładnie 261 przepisów, z czego ponad 240 jest beznabiałowych, a ponad 150 całkowicie wegańskich. Przepisów mięsnych lub rybnych jest 18, więc z naszej publikacji mogą korzystać także wegetarianie.
Wigilijna rolada kasztanowa, szyszki i trufle jaglane |
Wśród 28 wytrawnych przepisów bożonarodzeniowych są m.in. rozmaite pierogi (10 rodzajów farszu oraz 8 różnych ciast pierogowych), uszka (można je zrobić z dowolnego ciasta pierogowego), krokiety, ryby i barszcz czerwony, także w opcji na domowym buraczkowym zakwasie. Słodkich propozycji na grudniowe święta jest dokładnie 71. Nie mogło oczywiście zabraknąć makowców, pierników i pierniczków, serników i tofurników, kutii, zupy migdałowej, pamuły ani keksu. Ale wśród propozycji naszych słodkości znajdziecie także 20 rozmaitych ciasteczek, desery z kasztanami, kluski z makiem, ciasto z całymi gruszkami, roladę bożonarodzeniową, pierogi na słodko (w tym z figą i makiem), kompot wigilijny oraz trufle.
Na wielkanocny stół proponujemy 32 wytrawne potrawy, m.in. żurki na zakwasie i bez zakwasu, zupę chrzanową, potrawy jajeczne z jajkami i bez jajek, pasty, pasztety, kiełbaski oraz chlebowego baranka. Na słodko mamy 42 przepisy, w tym na liczne mazurki (m.in. amarantusowy z daktylami i polewą czekoladowo-sezamową, cygański, marcepanowo-pomarańczowy, śliwkowy i z musem czekoladowo-kardamonowym) babki i babeczki (np. babeczki „sernikowe”, z cydrem, babkę czekoladowo-kasztanową, miętowo-czekoladową i orzechową), paschy (także bezmleczne), ciastka i serniki. Oczywiście niektóre przepisy wielkanocne, jak np. na pasztety, ciastka czy serniki, z powodzeniem można wykorzystać także w czasie Bożego Narodzenia. I odwrotnie. Na Wielkanoc można upiec ciastka zamieszczone w rozdziale bożonarodzeniowym oraz wykorzystać inne przepisy z tej części książki. A także z naszej pierwszej publikacji.
Muffinki jarmużowe, kolorowe jajka i zupa chrzanowa |
W rodziale Pieczywo zamieściłyśmy 25 przepisów na chleby i bułki, m.in. na bułeczki serowo-pieczarkowe, bułki topinamburowe, drożdżówki z marmoladą, kasztanową półwytrawną „chałkę”, chleb gryczany z majonezem, chleb jaglano-śliwkowy, chleby pełnoziarniste na zakwasie, chleb z namaczanych kasz czy chleb z sumakiem. A także przepisy na sprawdzone chlebowe zakwasy gryczane: bez dokarmiania, z dokarmianiem oraz młody (jednodobowy).
W ostatnim rozdziale, tak samo jak w pierwszej publikacji, zamieściłyśmy przepisy podstawowe i receptury na różne przydatne dodatki – łącznie 63. Znajdziecie tu m.in. ciasta pierogowe, chrzan, dżemy, ekstrakty smakowo-zapachowe, kiszoną kapustę, rozgrzewające napoje, kandyzowane skróki cytrusów, lukry, majonezy (w tym wegańskie), musztardy, marcepany, naleśniki, polewy i przyprawy korzenne.
Babka czekoladowa, babeczki karobowe i mazurki
|
Pomocne indeksy
Ważnym elementem naszej książki są zamieszczone na końcu indeksy – alfabetyczny oraz tematyczny. Zwłaszcza indeks tematyczny może być przydatny, jeśli szukacie potrawy określonego rodzaju lub bez konkretnych składników. Wyodrębniłyśmy tu takie kategorie, jak babki i babeczki, bez jajek, bez nabiału, bezmięsne pasztety i pasty, ciasta, desery bez pieczenia, naleśniki i krokiety, pieczywo bez drożdży, pierniki i pierniczki, wegańskie, z makiem itp. Dzięki takiemu podziałowi szybko zorientujecie się, które potrawy będą odpowiednie dla wegan czy osób na diecie bezmlecznej, ile mamy propozycji pierogów albo które słodkości nie wymagają użycia proszku do pieczenia ani sody oczyszczonej.
Książkę kończy szczegółowy, pięciostronicowy spis treści, dzięki któremu szybko znajdziecie interesujący was fragment w książce. Spisy receptur znajdują się przed każdym rozdziałem z przepisami.
Przykładowe strony z indeksu tematycznego |
Książka świąteczna jest grubsza niż nasza pierwsza publikacja, liczy aż 440 stron – niemal o 100 stron więcej. Na jej napisanie oraz „ugotowanie i upieczenie” poświęciłyśmy bardzo dużo czasu w ostanim roku. I mamy ogromną nadzieję, że nasze „Święta bez pszenicy” zajmą ważne miejsce na waszych kulinarnych półkach, a potrawy i desery przyrządzone według naszych przepisów zagoszczą na waszych świątecznych stołach. A wy spałaszujecie je ze smakiem!
Marta Szloser, Wanda Gąsiorowska, „Święta bez pszenicy. Ponad 250 bezglutenowych przepisów na Boże Narodzenie, Wielkanoc i… na co dzień!”, Bukowy Las 2015, 440 s., cena 39,90 zł.
Zapraszamy do polubienia profilu książki na Facebooku i śledzenia najnowszych informacji: www.facebook.com/kuchniapolskabezpszenicy/
Książka na stronie wydawcy: www.bukowylas.pl/ksiazki/swieta-bez-pszenicy
Komentarze i oceny czytelników na temat książki znajdziecie tutaj.
Recenzje książki (nowe linki dodawane na bieżąco)
http://pasza.blox.pl/2016/04/Swieta-bez-pszenicy-M-Szloser-W-Gasiorowska.html
http://dlalejdis.pl/artykuly/swieta_bez_pszenicy_recenzja
http://my3miasto.pl/aktualnosci/swieta-bez-pszenicy-recenzja-konkurs/
http://smakuje.blox.pl/2015/12/Ksiazki-o-jedzeniu-na-swieta.html
http://nietracczasunagotowanie.blogspot.com/2015/12/swieta-bez-pszenicy-m-szloser-w.html