czwartek, 31 marca 2016

Wietnamskie smaki i smaczki

„Apetyt na Wietnam. Nem” to trzecia książeczka z serii Apetyt na świat. Poprzednie opowiadały o Maroku oraz Meksyku. Tak samo jak w dwóch pierwszych, tak i w trzeciej publikacji znajdziecie opowieść o pewnej rodzinie, tym razem mieszkającej w Wietnamie. Przeczytacie o ich życiu, zwyczajach i kulinariach. Dowiecie się, jak czytać wietnamskie słowa oraz jak ważny w życiu mieszkańców tego kraju jest bawół. Zabawa miesza się tu z nauką, kultura z jedzeniem, a egzotyka z tym, co dobrze nam znane. Przyjemna, wartościowa lektura dla dzieci.


Wnętrze książki, przykładowe ilustracje
Bohaterka książki, mała Bích Vân, pisze mail do swojej koleżanki w Polsce, w którym opisuje m.in. zakup tradycyjnego ślubnego stroju dla wychodzącej za mąż kuzynki. Dziewczynka opowiada swojej koleżance także o nauce i pyta o życie w Polsce. Czyta list swojej mamie i prosi ją o ocenę. A później mama zaczyna snuć naprawdę tajemniczą historię ze swojej  młodości, o jedzeniu i pewnym leniwym bawole, który z czasem okazał się bardzo pracowity. A wszystko za sprawą wietnamskiego przysmaku zwanego nem, bardziej znanego nam pod nazwą sajgonki.

Bawół zajmuje niezwykle ważne miejsce w życiu Wietnamczyków. Wiele rodzin dzięki temu zwierzęciu było w stanie przeżyć, zarabiać pieniądze na utrzymanie, jedzenie i wykształcenie dzieci. Ważna jest dla nich praca oraz działanie w zgodzie z naturą. Istotne decyzje podejmują nieraz, nabywając kupon na loterii. Sprawdzają w ten sposób, czy los im sprzyja. Jeśli kupon jest szczęśliwy, to znaczy, że powinni zaryzykować czy np. dokonać planowanego większego zakupu lub ważnej zmiany w życiu.

Wnętrze książki, ilustracja przedstawiająca bawołaZ opowieści tej dowiecie się również o tym, jak wyglądają pola ryżowe oraz nauka w wietnamskich szkołach. W ramkach pojawiających się na wielu stronach autorka zamieściła dodatkowe ciekawostki i rozwinęła ważniejsze tematy. Znajdziecie w nich m.in. informacje o znaczeniu wietnamskich imion, przysłowiach oraz poruszaniu się na rowerach i skuterach, które w tym kraju są niezwykle popularne, a kierujący nimi potrafią zmieścić na swych jednośladach ogromne ilości bagaży.

W książeczce zostały zamieszczone trzy przepisy: na tytułowe nem, czyli sajgonki (rodzaj krokiecików robionych z papieru ryżowego), sos do nem (w wersji mięsnej oraz wegetariańskiej), a także deser o nazwie „wietnamskie perły”, przygotowywany z granulek tapioki gotowanych w mleku kokosowym, podawanych z bananem. Skąd wzięła się nazwa „wietnamskie perły”? Ano stąd, że kulki tapioki po ugotowaniu z białych stają się przezroczyste. W białym mleku kokosowym wyglądają jak lśniące perełki.

Ilustracja przedstawiająca wietnamską szkołę
Po smakowitej części kulinarnej autorka zamieściła rozmaite zadania dla dzieci. Jest tu rebus, kolorowanka przedstawiająca kształt Wietnamu oraz mapa świata z zaznaczonym jego położeniem. Są zadania wymagające połączenia w pary wyrazów w języku polskim oraz ich wietnamskich odpowiedników, a także dopasowania przysłów polskich do wietnamskich (przykładowo odpowiednikiem polskiego „Nie przesadza się starych drzew” jest wietnamskie „Nie zgina się gałęzi starego bambusa”). Znajdziecie tu także wiele ciekawostek na temat Wietnamu, np. gdzie leży, jak jest duży, które miasto jest jego stolicą, jakimi językami mówi się w Wietnamie, jaka jest jego waluta oraz czy są w tym kraju jakieś góry.

Na końcu zostały zamieszczone proste minirozmówki polsko-wietnamskie, z takimi słowami, jak „tak”, „nie rozumiem”, „dzień dobry”, „dziękuję” czy „Polska”. Przy każdym słowie wietnamskim w nawiasie podana jest wymowa. A na samym końcu znajdziecie także wymowę wietnamskich słów (także imion bohaterów) pojawiających się w różnych miejscach, z podaniem stron ich występowania w opowieści.

Ciekawostki o WietnamieKsiążeczkę uzupełniają śliczne ilustracje Anny Orbaczewskiej, wykonane w stylu „rozmytym”, niewyraźnym. Ilustracje są mniej kolorowe i nasycone niż te w poprzednich tytułach z tej serii. Mnie się podobają i pasują do stonowanej, trochę nostalgicznej opowieści. Jest ich jednak stosunkowo niewiele, a trochę szkoda... Podobnie jak poprzednie części z tej serii, także i ta książeczka została wydana w podłużnym formacie, z miękką okładką, na przyjemnym w dotyku, grubszym papierze. I podobnie jak poprzednie, również ta jest pełna rozmaitych ciekawostek, smaków i smaczków. Szczerze polecam całą serię!


Anna Nowacka-Devillard, „Apetyt na Wietnam. Nem”, il. Anna Orbaczewska, Widnokrąg 2014, wyd. II poprawione, seria Apetyt na świat, 36 s., cena 19,90 zł.

Książka na stronie wydawcy: http://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/books.php?body=article&name=apetyt-na-wietnam-nem&lang=pl