piątek, 15 września 2017

Żartów kilka pana Wilka

Adam Święcki „Pan kawalarz wilk” / recenzuje Marta Szloser


Na bohatera czwartego komiksu Adama Święckiego z serii „Trochę hałasu z głębi lasu” został wytypowany wilk. Ale nie jest to wilk zły, mimo iż wszyscy mieszkańcy lasu się przed nim chowają. Grozę budzą nie jego zęby czy pazury, lecz… osobliwe poczucie humoru. Wilk jest bowiem kawalarzem. Niestety, z jego żartów i psikusów śmieje się tylko on sam. Czy ktoś w końcu utrze wilkowi nosa? I czy wyniknie z tego coś zabawnego dla wszystkich mieszkańców lasu?

„Trochę hałasu z głębi lasu” to urocza i zabawna seria komiksowa dla najmłodszych czytelników. Bohaterami pierwszych tytułów była sowa detektyw, miś łasuch oraz lis elegant. A teraz przyszła chwilka dla wilka. Adam Święcki postanowił zrobić z niego kawalarza, który bawi się doskonale, dokuczając innym. Łatwo się domyślić, że nikomu poza wilkiem nie jest do śmiechu. Gdy pojawia się w jakimś miejscu, wszystkie zwierzęta czmychają jak najszybciej do swoich kryjówek. A kto się nie schowa, temu wilk na pewno spłata figla, tak jak ślimakowi, który zasnął w cieniu, czy uroczym koźlątkom, na których kawalarz trenował swoje kpiarskie talenty.

Przykładowe strony


I tak psoci, od rana do nocy. Robi psikusy bączkom i mrówkom, ptaszkom i rysiowi. Stroi sobie żarty także z bohaterów poprzednich komiksów z serii, czyli sowie, misiowi i lisowi. Taki z niego kawalarz! W końcu jednak wilk uświadamia sobie, że mimo otwartości i rezolutnego usposobienia, czuje się dosyć samotny...
Chociaż ze mnie jest kawalarz,
żartów znam całe tysiące,
to przyjaciół dzisiaj nie mam.
Smutny stoję sam na łące.

Na szczęście mądra owca przyszła przygnębionemu wilkowi z pomocą. Poradziła mu, by darował sobie psotne kawały i zajął się rozbawianiem. Wystarczy przekierować swoją energię oraz wrodzony talent na inne tory i od razu wszystko się zmienia! Wilk przebiera się za owcę (w tekście świetna gra słowna) i rozpoczyna nowy rozdział w swoim życiu. Czy inne zwierzęta przestaną go unikać? Czy wilk rozśmieszy leśną zgraję i wprowadzi do lasu jeszcze więcej (tym razem radosnego) hałasu? Przeczytajcie i przekonajcie się sami.

Przykładowe strony


Komiksy z tej serii są niezwykle przyjemne i pięknie zilustrowane. Dla dorosłych ich przeczytanie to chwilka, ale dla dzieci na pewno będzie to świetna zabawa na długie godziny. Nawet maluchy, które nie potrafią jeszcze czytać, docenią wyraźne, kolorowe obrazki i zrozumieją, co się dzieje w opowieści. Rymowane, krótkie wersy składają się na dynamiczną, zabawną i przewrotną historyjkę z morałem. Cieszę się, że wilk został tu pokazany w nieco innym świetle – co prawda na początku jako dokuczający innym figlarz, ale nie jako zwierzę groźne, niebezpieczne.

Przykładowe strony


Tekst umieszczony jest w zgrabnych dymkach (zazwyczaj dwa lub trzy na stronie). Czcionka jest przyjemna dla oka, stosunkowo nieduża, ale czytelna. Ilustracje są wspaniałe! Bardzo lubię oglądać te komiksy, harmonijne, czyste kształty, takie miękkie i przytulne. Zwierzątka wyglądają symptaycznie. Mimo niezbyt wielu szczegółów, autorowi udało się oddać na ich twarzach całą paletę emocji. Przyjrzyjcie się na przykład ślimakowi, rysiowi lub lisowi. Lubię, gdy minimalistyczne ilustracje potrafią tak dużo czytelnikowi powiedzieć dzięki odpowiednio postawionej jednej kresce czy kropce. Święcki używa pięknych kolorów, czasem nasyconych, a czasem pastelowych, ale zawsze zgrabnie ze sobą zestawionych.


Feeria barw, plejada uroczych zwierzęcych postaci, zabawna, rymowana opowieść i przemiana głównego bohatera – w tym komiksie są same plusy! Twarde kartonowe kartki i niewielki format (14,5 x 15,5 cm) są idealne dla dziecięcych rączek. Mam nadzieję, że autorowi nie zabraknie świetnych pomysłów i seria rozrośnie się do wieeeeelu kolejnych tomów.W skrócie...

PLUSY
+ wartościowy przekaz
+ przyjemne rymy
+ zabawna, dynamiczna historia
+ nawiązanie do poprzednich części poprzez pokazanie ich bohaterów
+ opowieść jest zrozumiała nawet dla dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać
+ zaznajamianie maluchów z formą komiksową
+ piękne ilustracje, kolorowe i wyraźne
+ sztywne, kartonowe strony

MINUSY
brakAdam Święcki, „Pan kawalarz wilk”, Wydawnictwo Tadam 2017, seria: Trochę hałasu z głębi lasu / Mój pierwszy komiks, 20 s., cena 19,90 zł.

Komiks na stronie wydawcy: http://wydawnictwo-tadam.com.pl/pan-kawalarz-wilk/

* [wszystkie cytowane fragmenty pochodzą z opisywanej książki]